Holdliste

Aktuelle tilbud

Reebok/CCM Hockey Camp 2012

11 Mar

RSIK afholder Reebok/CCM Hockey Camp i uge 31!

Læs mere

Idrætskurser i Region Hovedstaden

11 Mar

Gratis deltagelse

Læs mere

Vinterferie med Heikki

14 Dec

Tekniktræning med Heikki Karvinen i uge 8-2012...

Læs mere

Bliv ishockeyspiller i RSIK

08 Nov

Vil du spille ishockey .......?

Læs mere

Hockeyspiller for en dag!

08 Nov

Lej isen .....!

Læs mere

HERNING-RØDOVRE 5-1

HERNING-RØDOVRE 5-1

5/2 2012

1. division
HERNING-RØDOVRE
04.02.2012

af Stig Pærregaard

Herning-Rødovre : 5 - 1 (2-1)(1.0)(2-0)

1-1 Casper Hoslt (Dennis Christjansen)

Udv.: Herning 8X2, Rødovre 3x2

Det var et aldeles afbudsramt Rødovre-mandskab som tidlig lørdag morgen satte kurs mod Herning. Hele syv af holdets stærke og erfarne spillere måtte ufrivilligt blive hjemme, da 1. divisions absolutte tophold var værter i KVIK-Arena. Resultatet 5-1 var misvisende for kampen som helhed, hvor intensiteten var på slutspils-niveau.

Sædvanligvis er Herning et rart, hjælpsomt og imøde-kommende sted at besøge, men lørdag eftermiddag, viste hjemmeholdet sig fra sin ugæstfrie side, da Rødovre
1. division, blev besejret. Herning-spillerne tog for sig af fadet, og tillod ikke sine gæster, at hjemtage endnu en triumf fra KVIK-Arena.

Dommer Steven Sylvester havde dårlig nok kastet kampens første puck, før den efter kun 23 sekunders spil lå i målet bag Frederik Jacobsen. 

Så lang tid skulle der end ikke gå førend Rødovre bragte orden i regnskabet. For efter kun yderligere 13 sekunder, kunne Casper Holst række hænderne i vejret efter sin scoring til 1-1.

Hvor mange ishockey-kampe der i tidens løb har kunne fremvise to scoringer til resultatet 1-1 efter kun 36 sekunders spil, var næppe det aktørerne på isen havde i tankerne. For selv om kampens start unægtelig var en spektakulær affære, blev det på Heden en hed og intens affære på slut-spils niveau på dagsorden i resten af matchen.

Desværre for Rødovre, havde holdet ikke fået dannet en pagt med Fru Fortuna, til at give det held, der ofte skal til når kampe vipper.

-Det er ikke nok at vi vinder skudstatistikken, udtalte Mikkel Ry, som også på sine holdkammeraters vegne, ærgrede sig over de stribevis af spildte chancer.

-Men vi kommer igen, og slår dem næste gang fastslog kaptajnen, der nederlagets stund ikke var sen til at anerkende hjemmeholdets kvaliteter.

Hvad Rødovre derimod kan takke sig selv for var, at holdet ikke kunne udnytte det geografisk usædvanlige, at hjemmeholdet havde flest udvisninger.

Helt nøgternt blev det atter bevist, at udvisninger i reglen koster. I Herning lørdag eftermiddag mistede Rødovre i sine undertalssituationer, reelt sin chance for at vinde.

Mens Herning kynisk og dygtigt udnyttede to af sine kun tre overtalssituationer, ved at bringe sig på 2-1 og 4-1 i afgørende sekvenser, lykkedes det slet ikke for Rødovre at drage fordel af hjemmeholdets hele 8x2 min. udvisninger.

Man of the match : Casper Holst (Stærkt presset af en stor-spillende Nicolai Christensen)

 

/sp

 

 

Skrevet af Stig Pærregaard

Isplan

Månedens fokus

Omklædningsrum og spillergangen er for Spillere, Trænere, Holdledere og Materialemænd - Arealet er kun for forældre på de små årgange. 

Seneste nyt

Idrætsklasser på Valhøj Skole

13 Mar

Brænder du for din sport, og vil du gerne udvikle dig yderligere, samtidig med, du passer din skole? Så læse mere ved at hente dette pdf-dokument

Læs mere

Sponsorer